اگر می خواهید قدرت نفوذ سخنان تان در فرد مقابل افزایش یابد؛ مهم ترین موضوع تقویت صدا در سخنرانی می باشد. زمانی که شما بتوانید قدرت صدای خود را هنگام سخنرانی افزایش دهید؛ موجب افزایش تاثیرپذیری بیشتر در مخاطبان تان نیز می شود.

اگر تا پایان مقاله همراه ما باشید؛ می توانید شیوه های آموزش تقویت صدا در سخنرانی را فرا گیرید.

آموزش صداسازی برای سخنرانی

برای تقویت صدا در سخنرانی باید آموزش صداسازی را یاد گیرید تا بتوانید در این زمینه موفق تر ظاهر شوید. برخی از نکات مهم در آموزش صداسازی برای سخنرانی عبارت اند از:

  • آموزش صحیح تنفس
  • تقویت صدا
  • تقویت فک
  • بلند خوانی
  • تکنیک رها شدگی
  • دوره های فن بیان
  • تغذیه سالم

آموزش صحیح تنفس

مهم ترین اصل برای تقویت صدا در سخنرانی، آموزش صحیح تنفس است. زیرا نحوه تنفس ارتباط مستقیمی با کیفیت بیان دارد. اگر هنگام صحبت کردن شما از بخش دیافراگمی خود صدا را تولید کنید؛ صدایی با انرژی و مناسب خواهید داشت.

اسم دیگر این نوع تنفس، تنفس شکمی می باشد که باید به پشت خوابیده و دستان تان را بر روی شکم قرار دهید و در این شیوه باید تلاش نمایید که هنگام دم و بازدم، سینه تان بالا و پایین نرود. این نوع تنفس در باز شدن ریه و سلامت آن نیز تاثیر زیادی دارد.

تقویت صدا

تقویت صدا

از دیگر روش ها برای تقویت صدا، گرم کردن آن است. برای این منظور می توانید خمیازه بکشید. خمسیزه کشیدن موجب گرم شدن صدا شده و تاثیر زیادی را بر روی مخاطبان تان می گذارد.

تقویت فک

از دیگر شیوه ها برای تقویت صدا در سخنرانی، ایجاد کشش در فک می باشد که این امر موجب راحت باز و بسته شدن آن در هنگام صحبت شده و کلمات به درستی بیان می شود.

بلند خوانی

یکی از راه های مناسب برای تقویت در مهارت سخنرانی، بلندخوانی است. زمانی که شما به صورت بلند و رسا اقدام به بیان مطالب می نمایید؛ باعث می شود به صورت واضح تری کلمات به مخاطبان ارائه شود.

تکنیک رها شدگی

یکی از بهترین روش ها برای تقویت صدا در سخنرانی، اجرای تکنیک رهاشدگی است. به این معنا که گره ها و مشکلات گلو حل شود.

در ابتدا باید به صورت منظم صدای خود را هنگام صحبت ضبط کرده تا گره های موجود را شناسایی نمایید. سپس اقدام به رفع انقباض های موجود در گلو کنید.

در این تکنیک، باید تلاش کنید تا تمام رنج و خشم های خود را از گلو آزاد کرده و رها باشید.

دوره های فن بیان

یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در تقویت صدا، گذراندن دوره های فن بیان است. در این دوره ها به تمرین و یادگیری مهم ترین عوامل در فن بیان قوی می پردازند. به همین دلیل با گذشت زمان اعتماد به نفس شما افزایش یافته که این عامل نیز موجب رسا شدن صدا هنگام سخنرانی می شود.

تغذیه سالم

از دیگر عوامل مهم در تقویت صدا، نوع تغذیه است. برای این منظور بهتر است با آب ولرم گلوی خود را مرطوب کنید. همچنین فریاد نزنید تا موجب گرفتگی تارهای صوتی نشود. الکل و سیگار از مواردی است که موجب کاهش قدرت صدا می شود. اگر به مواد ترش مزه علاقه دارید؛ مصرف خود را کاهش دهید تا بتوانید قدرت صدای خود را بیشتر کنید. همچنین فلفل و ادویه جات نیز از دیگر مواردی است که موجب گرفتگی صدا می شود.

جمع بندی

در این مقاله به مهم ترین عوامل برای تقویت صدا در سخنرانی پرداختیم تا با اجرای آنها بتوانید در سمینارها و مراسم ها به بهترین شکل ظاهر شده و سخنرانی تاثیر گذاری را انجام دهید. اما اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و کسب مهارت های اموزش فن بیان دارید؛ می توانید با شرکت در دوره های فن بیان فرشته ایران نژاد صدای خود را تقویت نمایید.