برای بهبود کیفیت نحوه مدیریت تیم و یا کارکنان، نوع بیان و نحوه صحبت با کارمندان و نیروها در روند کار بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل بهبود فن بیان برای مدیران جزء کارهای واجب برای ارتقا نحوه مدیریت به شمار می­رود.

ما با توجه به سابقه چندین ساله خود برای آموزش فن بیان برای تمامی اقشار جامعه از جمله آموزش فن بیان برای معلمان و مدیران، تصمیم گرفتیم به صورت مختصر و کاربردی به مواردی که باعث می­شود در زمینه ارتقا کسب و کار شما و افزایش قدرت فن بیان­تان کمک می­کند؛ اشاره نماییم.­

آموزش فن بیان برای مدیران

اگر شما به عنوان مدیر مجموعه، از فن بیان مناسبی برخوردار باشید؛ قطعا می­توانید ارتباط درستی را با کارمندان برقرار نمایید که این موضوع باعث ایجاد انگیزه و افزایش حس مسئولیت پذیری کارمندان می­شود. به همین دلیل با انجام کارهای زیر می­توانید باعث بهبود فن بیان شوید.

 • لحن گفتگو
 • گفتگو محاوره ­ای
 • قطع نکردن سخنان بقیه
 • ایجاد ارتباط چشمی
 • کم گویی
 • انتقادپذیر باشید
 • صداقت داشته باشید
 • با کارمند همزادپنداری کنید
 • مشتاقانه صحبت کنید
 • کنترل تُن صدا
 • عدم بزرگنمایی کارها
 • زبان بدن

لحن گفتگو

در فن بیان برای مدیران، لحن گفتگو یکی از مواردی است که در لحظات اولیه برای شکل­ گیری ارتباطی درست بین مدیر و کارمند بسیار تاثیرگذار است. زمانی که شما با لحنی مناسب و مودبانه با کارمندان خود ارتباط برقرار می­کنید؛ باعث ایجاد حس خوبی در کارمند شده که قطعا اثر این موضوع در نوع کار کردن کارمند دیده می­شود.

 گفتگو محاوره ­ای

از دیگر عواملی که می­توان برای ایجاد صمیمت و حس دوستی بین مدیر و کارمند به شمار آورد؛ گفتگو محاوره ­ای و صمیمی است که موجب می­شود تا کارمند، شما را دور از خود نبیند و احساس راحتی بیشتری نماید.

 گفتگو محاوره ­ای

قطع نکردن سخنان بقیه

قطع کردن صحبت ­های دیگران یکی از کارهای ناشایستی است که در هر ارتباطی می­تواند موجب ایجاد مشکلاتی نماید. در رابطه مدیر و کارمند نیز این کار توسط مدیر، تاثیرات بدی داشته و موجب احساس سردی در کارمند می­شود.

ایجاد ارتباط چشمی

ارتباط چشمی یکی از کارهایی است که برای گفتگو و اموزش فن بیان باید انجام داد. ارتباط چشمی باعث می­شود که در مخاطب شما احساس ا­عتماد ایجاد شده و احساس کند که شما اعتماد به نفس و صداقت کافی را دارید.

کم گویی

یکی از مواردی که باید در هنگام صحبت کردن دقت نمایید؛ پرهیز از پرگویی است. اگر فردی باشید که برای هر موضوعی زمان طولانی به توضیح می­پردازید؛ باعث ایجاد خستگی در کارمندتان می­شوید. پس سعی کنید کم گو باشید و اصل مطلب را در زمانی کوتاه بیان نمایید.

انتقادپذیر باشید

یکی از عوامل موفقیت در مدیریت مجموعه­ ای که در اختیار دارید؛ انتقاد پذیر بودن شما است. به گونه ­ای باشید تا کارمندان بتوانند به راحتی نظرات و انتقادهای خود را بیان نمایند. اینگونه علاوه بر ایجاد صمیمت، باعث رشد و ارتقا بیزنستان نیز می­­شوید.

صداقت داشته باشید

با کارمندان خود صادقانه برخورد کنید تا موجب اختلاف و بی انگیزه شدن آنها نشوید.

با کارمند همزاد پنداری کنید

اگر می­خواهید در بخش اداره و مدیریت تیم­تان موفق شوید، با کارمندان خود همزادپنداری نمایید. به این معنا که به یاد داشته باشید شما نیز روزی کارمند بوده ­اید. پس از دید یک کارمند به موضوعات و نیازهای آنها نگاه کرده و مسائل را مورد بررسی قرار دهید.

مشتاقانه صحبت کنید

در هنگام صحبت با نیروهای خود، مشتاقانه و با انرژی برخورد کنید. اگر سرد و بی­ انگیزه باشید، این حس را به تیم خود منتقل می­کنید.

مشتاقانه صحبت کنید

کنترل تُن صدا

در موضوع فن بیان برای مدیران، کنترل صدا موضوعی است که باید آن را رعایت کنید. یعنی اگر به آرامی صحبت نمایید باعث می­شود مخاطب شما خسته شده و همچنین احساس اینکه به گفته­ های خود باور نداشته و حس عدم اعتماد را در او ایجاد می­کنید.

عدم بزرگنمایی کارها

یکی از رفتارهایی که گاهی اوقات مدیران مجموعه­ ها انجام می­دهند؛ این است که حتی کارهای کوچک را بزرگنمایی کرده و سخت و بزرگ نشان می­دهند که این موضوع موجب افت عملکرد تیم شما می­شود.

زبان بدن

و در نهایت نیز باید زبان بدن مناسبی داشته باشید. زبان بدن مجموعه رفتارهایی است که در طول ارتباط با افراد از خود نشان می­دهید. به عنوان مثال، افرادی که دست خودشان را زیاد تکان می­دهند باید آموزش زبان بدن را فرا بگیرند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم مجموعه رفتارهایی که می­تواند در فن بیان برای مدیران موثر واقع شود را بیان نماییم. امیدواریم با پیاده سازی آنها بتوانید تیم و یا کارمندان خود را به بهترین شکل مدیریت نمایید. همچنین اگر نیاز به مشاوره و یا آموزش دوره­ های فن بیان را دارید؛ از طریق شماره­ های زیر با ما در تماس باشید.