تقویت مهارت انتقاد پذیری

داشتن مهارت انتقاد پذیری از ضروری ترین مهارت ها برای حضور در اجتماع و داشتن ارتباطات موثر با دیگران است، در مقاله های قبل هم گفته شد که انتقاد کردن از دیگران و یا مورد انتقاد قرار گرفتن به هیچ عنوان موضوع عجیب و دور از ذهنی نیست و در اکثر مواقع انتقادات باعث رشد و ترقی فردی که از او انتقاد شده می‌شوند، البته اگر انتقاد طبق اصول و به درستی صورت بگیرد.

بدون شک بارها و بارها برای همه ما اتفاق افتاده است که به هر دلیلی مورد انتقاد قرار بگیریم، در این شرایط واکنش های ما می‌توانند کاملا متفاوت باشند، حتی ممکن است به انتقادهایی که کاملا بجا و درست و سازنده هستند هم واکنش نادرست و پرخاشگرانه‌ای نشان دهیم.

اینجاست که برخورداری از مهارت انتقاد پذیری و تحمل حرف های مخالف اهمیت پیدا می‌کند و اگر شما قادر باشید که واکنش مناسبی به انتقادها و نظراتی که نسبت به شما بیان می‌شوند نشان دهید، نه تنها آرامش روحی و اجتماعی شما حفظ خواهد شد، بلکه به دیگران هم این اجازه را خواهد داد که اگر بازهم انتقادات سازنده و مفیدی از شما در ذهنشان داشتند بتوانند آنهارا به زبان بیاورند.

البته توجه کنید که رفتار شما نباید به گونه‌ای باشد که افراد تصور کنند اجازه بیان هرگونه نظری درباره شما را دارند، زیرا بعضی از نظرات به هیچ عنوان انتقاد به حساب نمی‌آیند و فقط نشات گرفته از احساسات، تعصب و شاید حسادتی هستند که فرد نسبت به شما دارد.

به همین دلیل بهتر است که با روش ها و آداب انتقادپذیری آشنا شده و در زمانی که از شما انتقاد می‌شود آنهارا به کار بگیرید، در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

مهارت انتقاد پذیری

چطور مهارت انتقاد کردن و انتقادپذیری خود را بهبود دهیم؟

در این راستا چندین راه را در قالب چند مورد برای شما آورده ایم:

 

۱.صادقانه به نیت یک منتقد گوش دهید

بسیاری از ما صرفاً با این طرز فکر که کامل و بی عیب هستیم، با شنید انتقاد های مثبت و منفی حالتی تدافعی به خود می گیرند، اما در چنین شرایطی باید این را در نظر داشت که هیچکس کامل نیست و بد نیست که هراز چندگاهی به نقاط قوت و ضعف خود فکر کنید.

زمانی که می خواهید هر نوع بازخورد و نظری را از دیگران دریافت کنید، با ذهنی باز و به دور از پرخاش به آن نگاه کنید تا بتوانید بهترین واکنش هارا نشان دهید.

مهارت انتقاد پذیری

۲.تصمیم بگیرید که آیا بازخورد سازنده یا مخرب است

به این فکر کنید که آیا بازخورد از طرف کسی می‌آید که به شما اهمیت می‌دهد، به حوزه‌ای اشاره می‌کند که می‌خواهید در آن پیشرفت کنید، یا به شما کمک می‌کند که چگونه بهتر شوید.

برای مثال وقتی کاری را انجام می‌دهید و کسی به شما می‌گوید که در آن افتضاح بودی بدون اینکه دلیل آن را توضیح دهد، ممکن است این نظر صرفا از روی حسادت یاچیزی شبیه به آن نشات گرفته باشد.

برخی از مردم از دیگران انتقاد می کنند تا نشان دهند که فقط خودشان تنها فرد کامل و دارای قدرت در یک جمع هستند، اگر انتقاد بی اساس باشد، در اکثر اوقات به راحتی می‌توانید آن را تشخضی دهید.

 

با این حال، واکنش شما به انتقاد باید بسته به قصد آن متفاوت باشد، این مهم است که ارزیابی کنید که آیا افراد اطرافتان یا کسانی که انتقادی از شما می‌کنند واقعاً بهترین ها را برای شما می خواهند یا خیر، اگر آنها روند انتقادهایشان را به گونه ای پیش می‌برند که مطابق با روحیات شما باشد تا کمترین آسیب را ببینید می‌توان به راحتی تشخیص داد که آنها دوستان واقعی شما هستند.

۳.از کسانی که انتقاد سازنده می کنند تشکر کنید

افرادی که بازخورد مفیدی به شما و کارهایتان نشان می‌دهند و به طور مستقیم شمارا راهنمایی می‌کنند که به بهترین نسخه خود تبدیل شوید، بدون شک لایق تشکر و قدردانی هستند.

حتی اگر شنیدن اشتباهی که انجام داده اید برایتان آزاردهنده است، نیت آنها را هرگز فراموش نکنید و از شخصی که از شما انتقاد سازنده کرده است برای کمک که بزرگی که به پیشرفتتان کرده است تشکر کنید.

همچنین شما با قدردانی کردن می‌توانید واکنش های تند خود را نسبت به انتقادات کنترل کنید و برای بازخورد مناسب‌تر خودتان را آماده کنید.

۴. از انفجار در مواجهه با انتقاد سازنده خودداری کنید

حتی اگر انتقاد کمی نادرست باشد، درست نیست که تسلیم خشم خود شده و در واکنش به آن انتقاد عمداً چیزی آزاردهنده بگویید، اما این موضوع به این معنا نیست که هر آنچه به عزت نفس و شخصیت شما ضربه‌ای وارد کند را بی چون و چرا بپذیرید.

در چنین شرایطی بهترین کار این است که نفس بکشید و احساسات را کنار بگذارید.

مهارت انتقاد پذیری

۵. برخورد با افراد مضر را به حداقل برسانید

افراد منفی نگر به راحتی و بدون دلیل حتی قادرند شروع به انتقاد ناخواسته از سلیقه شما در موسیقی کنند، در واقع این یک حقیقت غم انگیز اما واقعی است که برخی از مردم با نابود کردن دیگران رشد می کنند.

هر زمان که متوجه شدید یک الگوی تکراری از انتقادهای منفی در اطراف شما از طرف یکسری از افراد خاص به سمتتان حواله می‌شوند زمان آن رسیده است که آنها را به کل کنار بگذارید، حتی اگر آنها نزدیک ترین افراد به شما باشند.

وقتی به کسانی که نیت بدی دارند اجازه می‌دهید در سرتاسر زندگی و علایق و سلایق شما قدم بردارند، حق پیشرفت و شنیدن انتقادهای درست و بجا را از خودتان سلب می‌کنید.

۶. برنامه ریزی کنید تا بر اساس انتقاد سازنده عمل کنید

اگر کسی با دیدگاهی واقعی به شما بازخورد داده است تا به شما کمک کند که پیشرفت کنید، و شما مشتاق این کار هستید، اقدام کلیدی بهترین کار است.

به عنوان مثال، اگر مربی شما از شما بخواهد که در طول مسابقه بوکس در برابر حریفتان روی بلند کردن کامل دست‌هایتان تمرکز کنید، اجتناب عمدی از هر اقدامی به دلیل غرور تنها باعث باعث خواهد شد که در آخر خودتان از حریفتان ضربه خورده و بازنده شوید.

انتقادات در حرفه یا زمینه مورد علاقه‌تان را یادداشت کرده و برای بهبود آنها تلاش کنید، با شنیدن هر انتقاد شما در حال دریافت کدهای تقلب برای بهبود خود در امتحان زندگی هستید.