موضوعی که امروزه در جامعه ما تبدیل به معضل شده و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است؛ اختلاف های زناشویی می باشد. اگر در این روابط دقت کنید، بخش عمده و آغازین این مشکلات به دلیل نحوه صحبت زوجین با بکدیگر است. آموزش فن بیان با همسر یکی از مواردی است که می توان با فراگیری آن از بروز اختلافات زیادی جلوگیری کرد.

ما به واسطه حرفه و تخصصی که داریم برآن شدیم تا با ارائه راهکارهایی کاربردی بتوانیم با آموزش فن بیان، بروز اینگونه از اختلافات را کاهش دهیم.

مهارت صحبت کردن با همسر

موضوعی که موجب پیشگیری از اتفاقات و اختلافات زناشویی می شود؛ مهارت صحبت کردن با همسر است که در ادامه چند شیوه برای ارتباط گیری بهتر زوجین اشاره می کنیم.

  • ارتباط چشمی
  • تقدیر کردن
  • به موقع سخن گفتن
  • ابراز علاقه
  • شنونده باشید
  • صحبت درباره موضوع مشترک
  • واضح صحبت کنید
  • اولویت بندی کنید
  • عذرخواهی کردن

ارتباط چشمی

یکی از ساده ترین روش ها برای آموزش فن بیان با همسر، ارتباط چشمی است. هنگامی که همسرتان شروع به صحبت می کند به چشمان او نگاه کنید تا علاوه بر افزایش اعتماد به نفس او، از توجه و علاقه شما به صحبت هایش نیز آگاه شود.

ارتباط چشمی

تقدیر کردن

رفتاری که موجب استحکام روابط می شود؛ احترام و تقدیر از یکدیگر است. اگر زوجین از برخورد و رفتار همسر خود به قشنگی یاد کنند و از صفات نیکو یکدیگر تقدیر به عمل آورند، رابطه بینشان قوی شده و احتمال بحث و دعوا کاهش می یابد.

موضوع قابل اهمیت دیگری که باید در روابط به آن پایبند بود؛ احترام گذاشتن است. تحت هر شرایطی باید زوجین احترام یکدیگر را نگاه دارند تا حرمت بینشان از بین نرود. زیرا در غیر اینصورت ممکن است حرف هایی زده شود که دیگر امکان ادامه رابطه وجود نداشته باشد و موجب جدایی و دلسردی می شود.

به موقع سخن گفتن

یکی از دیگر از موارد مهم در ارتباط با دیگران، سخن گفتن در زمان مناسب است. این موضوع در روابط زناشویی اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا اگر زمان نامناسبی خواسته ها و مشکلات خود را مطرح کنید؛ می تواند موجب ایجاد بحث و ناراحتی شود. پس ابتدا موقعیت سنجی کرده و سپس خواسته خود را مطرح کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بهترین زمان گفتگو با همسر را مطالعه نمایید.

ابراز علاقه

ابزار علاقه و دوست داشتن مانند بذری است که موجب جوانه زدن و رشد رابطه می شود. متاسفانه در اکثر روابط، به مرور زمان ابراز محبت و علاقه کم می شود که این موضوع موجب ایجاد دلسردی مخصوصاً در خانم ها می گردد. هرچقدر که از رابطه تان میگذرد به هیچ عنوان ابراز علاقه خود را کم نکنید و هر از چندگاهی به بهانه های مختلف به همسر خود علاقه تان را نشان دهید.

شنونده باشید

یکی از ویژگی هایی که باعث وجه تمایز شما می شود؛ شنوندگی است. مشکلی که در اکثر روابط به شدت به چشم می خورد؛ عدم گوش دادن به یکدیگر است. اکثر افراد به دنبال این هستند که فقط خودشان صحبت کنند و کمتر به حرف های فرد مقابل گوش می دهند. این موضوع به مرور زمان موجب فاصله افتادن بین زوجین می شود زیرا دیگر باهم صحبت نمی کنند. پس زمانی که همسرتان درباره هر موضوعی با شما گفتگو می کند به او با دقت گوش فرا دهید تا توجه شما را درک کند.

شنونده باشید

صحبت درباره موضوع مشترک

به کَرات از زوجین می شنویم که ما حرف مشترکی نداریم به همین دلیل باهم گفتگو نمی کنیم. در یک رابطه سالم و موفق باید باهم دیگر صحبت کنید. موضوعاتی مشترک بیابید و درباره آنها باهم به گفتگو بپردازید.

واضح صحبت کنید

یکی از نکات مهم در آموزش فن بیان با همسر، واضح صحبت کردن است. غیر مستقیم و یا با کنایه با همسر خود صحبت نکنید و خواسته ها، مشکلات خود را به صورت مستقیم مطرح نمایید.

اولویت بندی کنید

به یاد داشته باشید که اولویت شما در زندگی باید همسرتان باشد. پس همیشه این موضوع را به او نشان داده و به او بگویید که چقدر برای شما ارزشمند است.

عذرخواهی کردن

یکی از موضوعاتی که گاهی اختلاف ها و ناراحتی های زیادی را بین زوج ها ایجاد می کند، عدم عذرخواهی و نپذیرفتن اشتباه است. در روابط زناشویی خود، غرور را کنار گذاشته و در صورتی که مرتکب اشتباه شدید از همسر خود عذرخواهی کرده و برای رفع ناراحتی او تلاش کنید. این موضوع باعث افزایش علاقه همسرتان می¬شود.

سخن آخر

در این مقاله به آموزش فن بیان با همسر اشاره کردیم تا بتوانید با اجرا و پیاده¬سازی روش-های گفته شده کیفیت روابط خود را افزایش دهید.