حرفه معلمی جزء مشاغلی است که فن بیان و نحوه تدریس بسیار مهم و حائز اهمیت است. هر فردی برای این شغل مناسب نیست و اگر فن بیان درست و قدرت انتقال مفاهیم را نداشته باشید؛ نمی­توانید در این حرفه به موفقیت برسید. از همین رو بهتر است در ابتدای کار، آموزش فن بیان برای معلمان را فرا بگیرید.

فن بیان در تدریس

فن بیان در تدریس

فن بیان در تدریس را می­توان به عنوان عامل موفقیت در حرفه معلمی یاد کرد. در ادامه چند مورد از مواردی که می­تواند موجب تقویت فن بیان معلم شود را نام می­بریم.

  • صحبت کردن با صدای رسا
  • کنترل سرعت صحبت کردن
  • عدم استفاده از تیکه کلام
  • برقراری ارتباط چشمی
  • با اُبُهت رفتار کنید
  • کلاس شاد داشته باشید
  • داشتن شناخت از دانش آموزان
  • تسلط به مطالب درسی
  • جلوگیری از پُرگویی
  • پرانرژی باشید

صحبت کردن با صدای رسا

صحبت کردن با صدای رسا

اولین نکته ­ای که در آموزش فن بیان برای معلمان باید دقت کنید؛ رسا و واضح صحبت کردن است. زمانی که فردی رسا و با صدای بلند صحبت می­کند؛ این پیام را به شنوندگان می­دهد که فردی با اعتماد به نفس بوده و به گفته­ های خود اعتماد دارد. پس برای تقویت نحوه تدریس خود، رسا و با صدای بلند صحبت کنید.

اهمیت شمرده صحبت کردن در تدریس

کنترل سرعت صحبت کردن

نکته بعدی در فن بیان معلمی، سرعت صحبت کردن است. اگر فردی به آرامی و کُند صحبت کند، قطعا حوصله شنوندگان سر رفته و خسته می­­شوند. همچنین اگر باسرعت و تند صحبت کند، دانش ­آموزان متوجه حرف­ ها نشده و برای شنوندگان نامفهوم است. پس باید با سرعتی مناسب صحبت کنید تا افراد با علاقه به سخنان شما گوش فرا دهند.

عدم استفاده از تیکه کلام

یکی از عادات ناپسندی که بعضی از افراد دارند؛ استفاده از تیکه کلام است. زمانی که فرد از عبارات و یا کلماتی به عنوان تیکه کلام استفاده می­کند؛ نشان دهنده عدم تسلط او به مطالبی است که بیان می­کند. پس برای آموزش فن بیان برای معلمان به این نکته توجه کنید که تا جای امکان از تیکه کلام در سخنان خود استفاده نکنید.

برقراری ارتباط چشمی

برقراری ارتباط چشمی هنگام صحبت کردن یکی از ترفندهایی است که می­تواند موجب شود تا افراد به حرف شما گوش دهند. البته دقت کنید در کلاس باید این کار را با تمامی دانش ­آموزان انجام دهید و صرفا فقط با یک نفر اینگونه نباشید.

با اُبُهت رفتار کنید

زمانی که شما اُبُهت داشته باشید افراد جذب شما شده و می­توانید تاثیرگذاری خوبی را در دیگران داشته باشید. در همین راستا، معلمان نیز باید با اقتدار و اُبُهت رفتار کنند تا بتوانند در دانش آموزان تاثیرگذار باشند.

کلاس شاد داشته باشید

مدیریت جو کلاس از دیگر مهارت ­هایی است که باید معلمان داشته باشند. اگر کلاس شما جو خشکی دارد موجب خستگی دانش ­آموزان می­شود و بازدهی آنها پایین می آید. باید جو کلاس شاد و سرزنده بوده تا دانش ­آموزان هم در مباحث کلاس شرکت کرده و مشارکت داشته باشند. البته دقت کنید در هر موضوعی باید اعتدال رعایت شود. پس باید شوخی و شادی نیز به حدی باشد که نظم کلاس به هم نخورد.

داشتن شناخت از دانش آموزان

داشتن شناخت از دانش آموزان موجب صمیمیت و حس دوستی بین معلم و شاگرد شده که باعث مشارکت و ایجاد اشتیاق در دانش آموز می­شود.

تسلط به مطالب درسی

اگر معلم به مباحث درسی تسلط نداشته باشد؛ نمی­تواند به خوبی دروس را ارائه داده و دچار تُپق می­شود که این موضوع به معنای آن است که فن بیان و قدرت انتقال لازم را ندارد. به همین دلیل یکی از موضوعات مهم در فن بیان معلمان، داشتن تسلط به موضوعات درسی است.

جلوگیری از پُرگویی

پرگویی موضوعی است که در هیچ جایی طرفدار ندارد. اگر موضوعی را زیاد توضیح دهید دانش آموزان خسته شده و دیگر به گفته­ های شما توجه نمی­کنند.

پرانرژی باشید

به عنوان آخرین پارامتر در آموزش فن بیان برای معلمان این نکته را یاداور می­­شویم که اگر معلمی کم انرژی و بی حال باشید قطعا در حرفه خود موفق نمی­­شوید. در کلاس با انرژی و سرحال باشید تا دانش ­آموزان جذب کلاس شوند.

فن بیان معلم

برای تقویت فن بیان معلم، تمامی نکاتی که مطرح شد می­تواند موجب تقویت فن بیان شده و موفقیت را برای معلمان به ارمغان بیاورد. فن بیان معلم بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا فردی که دارای مهارت فن بیان باشد؛ می­تواند مطالب درسی را نیز به خوبی منتقل کرده و در نتیجه موجب محبوبیت بین خانواده ­ها شده که تمامی این موارد در نهایت منجر به افرایش درآمد خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله به آموزش فن بیان برای معلمان پرداختیم. امیدواریم با پیاده­ سازی و اجرا موارد گفته شده بتوانید در حرفه خود موفق­ تر باشید.