فن بیان، مهارتی است که برای هر فردی جزء واجبات بوده که باید آموزش ببینند. اما بعضی از مشاغل ارتباط مستقیمی با این مهارت داشته که موفقیت و یا عدم موفقیتشان در آن حوزه در گِرو میزان توانایی در فن بیانشان است. یکی از این مشاغل وکلا هستند. آموزش فن بیان برای وکلا جزء موضوعات مهم و حائز اهمیت در این حرفه است. زیرا اگر وکیلی قدرت کلام بالایی نداشته باشد؛ نمی­تواند به خوبی از حقوق موکل خود دفاع نماید و به تدریج موجب از دست دادن موکلان خود خواهد شد.

اموزش فن بیان

مراحل فن بیان در وکلا

برای موفقیت در آموزش فن بیان برای وکلا می­توانید مراحل زیر را پیاده­ سازی نمایید.

 • طرح اولیه
 • پیشبینی سوالات احتمالی
 • تهیه خلاصه نویسی
 • ایجاد آرامش
 • استفاده از اسامی
 • ایجاد ارتباط چشمی
 • قدرت متقاعد سازی
 • زبان بدن
 • کنترل استرس
 • کنترل تُن صدا
 • کنترل سرعت گفتگو

طرح اولیه

اولین گام برای تسلط در دفاع از حق موکلان، طراحی طرح اولیه و ایجاد مقدمه برای دفاع است. این موضوع به شما نقشه ذهنی مناسبی را می­دهد که باعث تسلط بیشتر شما در جلسه دفاع خواهد شد.

پیشبینی سوالات احتمالی

برای موفقیت در هر گفتگویی بهتر است سوالات و موضوعات احتمالی که ممکن است از سوی طرف مقابل مطرح شود را پیش بینی نمایید. در جلسه دادگاه نیز این موضوع صادق است. پس برای افزایش قدرت فن بیان بهتر است تمامی مواردی که احتمال دارد، رخ دهد را از قبل پیش بینی کرده و خود را برای آن آماده نمایید.

تهیه خلاصه نویسی

از دیگر شیوه ها در تقویت فن بیان برای وکلا، نوشتن خلاصه ­ای از مواردی است که باید در دادگاه در مورد آن صحبت شود. پیشنهاد می­کنیم به هیچ عنوان بدون خلاصه نویسی در هیج جلسه ­ای حضور پیدا نکنید تا قدرت و تسلط خود را در گفتگو از دست ندهید.

ایجاد آرامش

بخش مهمی که در موفقیت شما تاثیرگذار است؛ داشتن آرامش درونی است. هنگام صحبت آرامش خود را حفظ کرده و احساسات آنی و لحظه ­ای از خود نشان ندهید.

استفاده از اسامی

یکی از نکات مهم و کاربردی در تاثیرگذاری و فن بیان، استفاده از اسامی افراد است. به عبارت ساده­ تر، مخاطب خود را هنگام صحبت مشخص کنید.

ایجاد ارتباط چشمی

ارتباط چشمی به شما قدرت بیشتری در ارائه مطالبتان می­دهد. پس هنگام صحبت کردن ارتباط چشمی خود را با افراد حفظ نمایید.

قدرت متقاعد سازی

یکی از مهارت­های مهم در آموزش فن بیان برای وکلا، کسب قدر متقاعدسازی است. این موضوع نه تنها در وکلا بلکه در تمامی مشاغل و حرفه­ ها می­تواند موجب موفقیت شود. برای این موضوع آموزش­ها و توانایی­های زیادی مورد نیاز است که می­توانید به کمک سمینارها و دوره­ های فرشته ایران نژاد این توانایی را کسب کرده و در هر حرفه­ای فرد مقابل خود را متقاعد نمایید.

قدرت متقاعد سازی

زبان بدن

زبان بدن را می­توان عامل موفقیت در تمامی عرصه­ ها به شمار آورد. این مهارت باعث می­شود شما بتوانید در جمع ­ها به بهترین شکل ظاهر شده و افراد را جذب خود نمایید.

کنترل استرس

استرس موضوعی است که در تمامی بخش­های زندگی وجود دارد. حتی اگر وکیلی ماهر باشید؛ باز هم در هر جلسه دادگاه ممکن است دچار استرس شوید. زیرا قطعا می­خواهید در هر پرونده­ای حق را به موکل خود بازگردانید. این موضوع برای شما می­تواند استرس آفرین باشد و اضطراب ناشی از آن ممکن است موجب از دست دادن تسلط­­­­­تان شود. پس باید این موضوع را کنترل کرده تا بتوانید در دفاع خود موفق شوید.

کنترل تُن صدا

در هنگام دفاع دقت کنید که تُن صدای خود را به درستی کنترل نمایید. زیرا در صورت بلند صحبت کردن و یا آهسته سخت گفتن، موجب آزار سایر افراد می­­شود.

کنترل تُن صدا

کنترل سرعت گفتگو

بعضی از افراد هنگام صحبت کردن سرعت زیادی دارند و اصطلاحاً تند صحبت می­کنند که این موضوع باعث می­شود حرف­هایشان به درستی شنیده نشود. در آموزش فن بیان برای وکلا به این مورد دقت کنید که باید سرعتی مناسب هنگام صحبت داشته باشید تا تمامی حرف ­های شما شنیده شده و اثر بخشی لازم را داشته باشد.

جمع بندی

آموزش فن بیان برای وکلا ، یکی از مباحث مهم و گسترده است که ما به صورت مختصر به برخی از نکات آن در این مقاله  اشاره کردیم. امیدواریم با پیاده­سازی و اجرای آنها بتوانید در کار خود موفق­ تر ظاهر شوید. اگر نیاز به آموزش بیشتر برای فن بیان دارید؛ با شماره­ های زیر تماس گرفته تا تیم پیشتیبانی شما را راهنمایی نمایند.