بهترین راه های برخورد با تمسخر دیگران

دانستن راه ها و روش های برخورد با تمسخر دیگران در دنیای امروز که اکثر افراد سعی دارند به دلایلی از جمله حسادت، تنفر، خودکم بینی و… یکدیگر را مسخره کنند تا با اینکار احساس بهتری پیدا کنند، یک مهارت مهم و ضروری است.

عمدتا وقتی مردم یکدیگر را مسخره می‌کنند اینکار حتی برای چند لحظه هم که شده، باعث می‌شود آنها جایگاه خودشان را از فردی که او را مسخره می‌کنند بالاتر ببینند و این موضوع به آنها حس قدرت می‌دهد، در بعضی از مواقع هم انسان ها به دلیل خلاء درونی و احساسی خود دست به مسخره کردن دیگران می‌زنند چون با دیدن حقیر و کوچک شدن دیگران در میان جمع یا حتی دادن حس بد به آن شحص به او می‌فهمانند که او بی ارزش و پر از عیب و ایراد است، حتی اگر واقعا اینطور نباشد.

پس هر کسی برای مسخره کردن ما می‌تواند دلایل و اهداف مختلفی داشته باشد، اما چیزی که در هنگام مسخره شدن باید به آن توجه کرد حرف ها و رفتار فرد مسخره کننده نیست بلکه واکنش کسی که مورد تمسخر قرار می‌گیرد و حتی اگر واکنش و رفتار درست و مناسبی باشد می‌تواند به جای توهین به آن فرد باعث کوچک شدن فرد مسخره کننده شود.

حالا ممکن است برایتان سوال ‌شود که اگر مسخره شدیم چه کنیم؟ بهترین جواب دندان شکن به تمسخر چیست؟ و یا چگونه وقتی مسخره شدیم بهترین واکنش را نشان دهیم؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

برخورد با تمسخر دیگران

اگر مسخره شدیم چه کنیم؟

مسخره شدن توسط دیگران چیزی نیست که بخواهیم آن را کنترل کنیم و همانطور که گفتیم افراد بنا به دلایل مختلفی می‌توانند دست به مسخره کردن ما بزنند، اما در این زمان ما می‌توانیم با رفتار درست و مناسب اثرات درونی و بیرونی تمسخر را تا حد زیادی کم کنیم و به قولی جواب دادن شکنی به تمسخر بدهیم.

برای اینکار ما در ادامه به شما راهکارهایی را معرفی می‌کنیم که بدون شک استفاده از آنها به شما در شرایطی که ممکن است مورد تمسخر قرار بگیرید کمک خواهد کرد.

۱.واکنش مستقیم به تمسخر

 

·         با کسانی که شما را مسخره می کنند مقابله کنید

اگرچه ممکن است صحبت کردن با افرادی که شما را مسخره می کنند ترسناک باشد، اما این کار ممکن است به وضعیت کمک کند، برای مثال سوالات شخصی بپرسید و سعی کنید بفهمید که چرا آنها شما را مسخره می کنند.

به یاد داشته باشید که مورد تمسخر قرار گرفتن بازتابی از شخصیت فرد مسخره کننده است، نه ارزش واقعی شما به عنوان یک شخص.

·         به آنها بگو بس کنند

گاهی اوقات موضع قاطعانه و جدی خطاب به کسانی که شما را مسخره می کنند کارساز است، با آرامش و قاطعیت به کسانی که شما را مسخره می کنند توضیح دهید که از نظرات آنها قدردانی نمی کنید، اگرچه این تاکتیک مستقیم تر است، اما بعید است کسانی که شما را مسخره می کنند انتظار چنین پاسخی را داشته باشند.

·         با اطمینان عمل کنید

زمانی که مردم شما را مسخره می کنند بهترین چهره خود را به نمایش بگذارید، صاف بایستید و سعی کنید نشان ندهید که نظرات آنها چقدر به شما آسیب می رساند.

برخورد با تمسخر دیگران

·         آرام باشید

اگر مورد تمسخر قرار می گیرید، با وجود موج خجالت و احساساتی که در شما جریحه دار شده سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید زیرا هدف آنها این است که شما را آزار داده و ناراحت کنند و بدون شک با دیدن آرامش شما به هدفشان نخواهند رسید.

(نفس عمیق بکشید و تا ده بشمارید)

·         از کسانی که شما را مسخره می کنند دور شوید

اگر متوجه شدید که مورد تمسخر قرار گرفته اید و تلاش های شما برای درگیر شدن با آنها موفقیت آمیز نبوده‌اند، با اعتماد به نفس و به آرامی دور شوید، این کار شما را از موقعیت دور می کند و به مسخره کنندگان می‌فهماند که حرف آنها برایتان ارزشی ندارد.

 

۲.واکنش غیر مستقیم به تمسخر

 

·         به تمسخر آنها بخندید

افرادی که شما را مسخره می کنند از شما انتظار دارند که با عصبانیت یا غمگین شدن واکنش منفی نشان دهید، یک خنده از ته دل بخندید، مثل اینکه تمسخر آنها خنده دارترین چیزی است که تا به حال شنیده اید می‌توانند بهترین کار باشد .(به زانوی خود ضربه بزنید و واقعاً اغراق کنید که نظرات آنها چقدر خنده دار است.)

·         به چیز دیگری فکر کنید

در این لحظه، تمرکز بر روی هر چیز دیگری غیر از تمسخری که علیه شماست می تواند دشوار باشد، با این حال، ترک ذهنی موقعیت ممکن است به شما کمک کند تا بهتر با آن مقابله کنید.(سعی کنید به مکانی فکر کنید که آرامتان می‌کند و به شما احساس شادی می‌دهد)

برخورد با تمسخر دیگران

·         بازخوردی هوشمندانه داشته باشید

به زبان آوردن چیزهایی مانند “وای، خودت به این فکر رسیدی” یا “ببخشید، اما به نظر می رسد فکر می کنید که من اهمیت می دهم” به آنها خواهد فهماند که شما هدف آسانی نیستید.

·         نشان دهید اذیت شده اید

اگرچه ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد، گاهی اوقات بهترین راه برای منحرف کردن تمسخر، تصدیق آن است، پرداختن به بخشی از تمسخرها و قبول آنها باعث می‌شود شما کنترل را به دست بگیرید، سپس به روشی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید.

·         رویتان را برگزدانید

با زبان بدنتان گاهی می توانید به افراد بفهمانید که از رفتارشان ناراحت هستید، می‌توانید از زبان بدن هم برای اینکار استفاده کنید، برای نشان دادن ناراحتی خود شانه ها و پاهایتان را در جهت مخالف شخصی که از او دلخور هستید یا شمارا مسخره کرده بچرخانید و بازوهایتان را جلوی بدن تان قرار دهید تا نسبت به خود فرد و حرف های او بی تفاوت به نظر برسید.

 

کلام آخر

برای داشتن یک زندگی شاد و ذهنی آرام باید سعی کنید پیغام های منفی که از سایرین در مورد شخصیتتان می شنوید را نادیده بگیرید.

و توجه داشته باشید تا جایی که می‌توانید با تحقیر کردن متقابل، کارشان را تلافی نکنید، اگر به فکر تلافی کردن باشید، خودتان را بی ارزش کرده و وقتتان را تلف می‌کنید.

در عوض استفاده از راهکار های بالا علاوه بر حفظ شخصیتتان باعث بی اثر شدن توهین و تمسخر ها آنها خواهد شد، پس می‌توانید از آنها استفاده کنید.