فن بیان و نقش آن در موفقیت و کیفیت زندگی ما

شاید بارها و بارها عبارت فن بیان به گوش شما خورده باشد، اما سوال اینجاست که فن بیان دقیقا چیست؟ و چه نقشی در زندگی ما و همچنین موفقیت های ما در زمینه‌های مختلف دارد؟ و یا اینکه چرا باید فن بیان داشته باشیم؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوالات و مواردی از این قبیل با ما همراه باشید.

 

فن بیان چیست؟

در ابتدای کار به تعریف فن بیان می‌پردازیم، فن بیان در ساده ترین حالت یعنی توانایی سخن گفتن به نحوی موثر، واضح و همچنین قدرتمند.

همین تعریف کوتاه اما صریح این موضوع را نشان می‌دهد که برای برخورداری از فن بیان در کنار صحبت کردن نیاز خواهید داشت که از یکسری مهارت ها و روش ها برای صحبت کردن استفاد کنید تا تاثیر گذاری  حرف های شما برای مخاطبان شما بیشتر شده و همچنین درک آن برای آنها آسان‌ تر شود.

اما بسیاری از افراد فکر می‌کنند که فن بیان فقط مختص گویندگان یا سخنران هاست و برای صحبت های عادی و روزمره خود یا حتی در محیط دوستان، خانواده و محیط کار نیازی به آن نداریم و صحبت کردن و انتقال پیام در هر محیطی به شکل همیشگی می‌تواند کار راه انداز باشد.

در حالی که این موضوع کاملا نادرست است زیرا همانطور که گفته شد مهارت فن بیان، سخن و حرف های شما را بهتر به مخاطبتان منتقل خواهد کرد و بدون شک تاثیرگذاری آن را نیز بیشتر می‌کند، واقعیتی که وجود دارد  این است که ما با یادگیری فن بیان در واقع به دنبال یادگیری مهارت هایی هستیم که از طریق آن ها منظور خود را واضح‌تر و کامل‌تر بیان کنیم تا دقیقا همان چیزی را به شنونده بفهمانیم که قصد داریم متوجه شود.

همه‌ی ما از طریق صحبت کردن درخواست ها و حرف های خودمان را به افراد مختلف از جمله پدر و مادر،  رئیس و همکاران خود، همسر و فرزند، افرادی که به ما خدماتی ارائه می‌کنند ، کارفرما ها، مشتریان و دیگر اقشار جامعه منتقل می‌کنیم و بدون شک اگر از فن بیان خوبی هم برخوردار باشیم می‌توانیم به بهترین شکل با این افراد ارتباط بگیریم.

فن بیان چیست

 

چرا فن بیان اهمیت دارد؟

تفاوتی ندارد که شما دانشجو باشید یا فارغ التحصیل، شاغل باشید یا خانه‌دار، معلم و استاد باشید یا شاگرد، پدر باشید یا مادر، متاهل یا مجرد، کارمند یا رئیس، به هر حال در هر جایگاهی که قرار دارید بدون شک به خوب صحبت کردن نیاز دارید و قطعا خوب کردن صحبت کردن می‌تواند شما را به دیگران به عنوان کسی که مهارت خوبی در بیان جملات و درخواست هایش دارد، معرفی کند.

این موضوع غیرقابل انکار است که افراد دارای فن بیان مناسب، قادرند به راحتی روی اطرافیان خود تاثیر مثبت گذاشته و در خانواده، جامعه، جمع دوستان، محیط کار و …  به عنوان افرادی قابل احترام و موثر شناخته می‌شوند.

البته لازم به ذکر است که منظور تعاریف بالا این نیست که فردی باشید که بدون چون و چرا و به منظور راضی نگه داشتن دیگران به راحتی هر سخن و عقیده ای را بپذیرید و برای تحت تاثیر قرار دادن و جلب توجه آنها حق خود را پایمال کنید.

اتفاقا مجهز بودن به مهارت فن بیان مناسب و به کارگیری درست آن، شما را قادر خواهد ساخت که نظرات و عقاید خود را به راحتی و به مناسب‌ترین شکل بیان کنید و حتی در مواقع لزوم به درستی و با نهایت احترام از حق خود دفاع نمایید، در واقع با داشتن فن بیان قدرتمند و اصولی، شما به راحتی قادر خواهید بود در صورت نیاز مهارت نه بگویید و به راحتی در بیان جملات خود استقلال داشته باشید.

اهمیت داشتن فن بیان

مزایای فن بیان

 

·         مزایای شخصی

بدون شک صحبت کردن در یک جمع بزرگ یا کوچک برای بسیاری از  افراد تقریبا یک چالش محسوب می‌شود و افراد کمی وجود دارند که پیش از صحبت در جمع دچار اضطراب نشود.

یادگیری فن بیان این امکان را به شما خواهد داد که مهارت خود را در صحبت کردن در هر جمعی و در هر زمینه‌ای بالا ببرید و همین موضوع در کاهش استرس شما موثر خواهد بود، و در صورتی که شما یک سخنرانی مناسب را به انتها رسانده باشید بدون شک از خودتان راضی خواهید بود و رضایت فردی  در شما اتفاق خواهد افتاد.

·         مزایای اقتصادی و شغلی

تبدیل شدن به فردی که با کمترین مشکل می‌تواند مسائل مختلف را مطرح کرده و درباره موضوعات گوناگون بحث کند قطعا در زمینه های اقتصادی و شغلی نیز می‌تواند برای شما یک مزیت به حساب بیاید چرا که در اکثر محیط های کاری شما نیاز دارید که با دیگران تبادل کنید، از آنها سوال بپرسید و به سوال آنها پاسخ دهید، در صورت مواجه شدن با مشکلی برای رفع آن با کارفرما صحبت کنید و مواردی از این قبیل که در تمامی آنها برخورداری از مهارت فن بیان می‌تواند برای شما یک برگ برنده به حساب بیاید.

·         مزایای اجتماعی

فرض کنید برای اولین بار وارد یک جمع می‌شوید شما برای برقراری ارتباط با افراد نیاز دارید که کم یا زیاد با دیگران صحبت کنید، یا شاید قصد داشته باشید برای انجام یکی از کارهای بانکی‌تان به بانک مراجعه می‌کنید در اینجا هم مجبور هستید با متصدی بانک ارتباط بگیرید و یا حتی برای یک مصاحبه شغلی در مقابل رئیس یک شرکت می‌نشینید و برای پاسخ به سوالات او و برقراری ارتباط با وی خواسته یا ناخواسته باید صحبت کنید و به سوالاتش به بهترین و کامل‌ترین شکل پاسخ دهید.

در تمامی موارد ذکر شده با برخورداری از مهارت فن بیان می‌توانید تاثیر خود را در آن جمع یا ارتباط بیشتر کنید و راحت تر به هدفتان در آن گفتگو نزدیک شوید، و این موضوع جایگاه اجتماعی شمارا بین افراد جامعه بالاتر خواهد برد.

فن بیان چرا مهمه

 

جمع بندی

همه‌ی ما در محیطی زندگی می‌کنیم که در آن برای برقراری ارتباط با دیگران نیاز به صحبت کردن داریم، در نتیجه برای ایجاد یک ارتباط موثر و نیز رساندن هدف اصلی سخنانمان به فن بیان نیاز خواهیم داشت، که بالاتر نیز به توضیح اهمیت آن و تاثیراتش در زمینه های مختلف زندگی پرداختیم.

اگر شما نیز به داشتن ارتباطاتی موثر و قدرتمند با اطرافیانتان علاقه‌مند هستید، توصیه ما به شما این است که دوره های آموزش فن بیان که در همین سایت موجود هستند را پشت سر بگذارید تا از مزایا و تاثیرات آن در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی‌تان بهره ببرید.