طبق علوم روانشناسی، تمامی مشکلات و معضلاتی که در سنین بزرگی افراد با آنها درگیر هستند؛ نشات گرفته از سنین کودکی آنها می­باشد. یکی از این مشکلات، عدم توانایی در ارتباط گیری و صحبت کردن افراد است. به همین دلیل می­توان از آموزش فن بیان به کودکان ، به عنوان نقطه عطف برای شروع آموزش و تربیت کودکانمان نام ببریم.

با توجه به سمینارها و جلسات گوناگونی که در راستای آموزش فن بیان برگزار کرده­ایم؛ برآن شدیم تا اصول اولیه برای آموزش فن بیان به کودکان را در ادامه بازگو نماییم.

رفع خجالت و کم رویی

خجالت و کم رویی یکی از بزرگترین مشکلات افراد است که در کودکی نتوانستند این موضوع را حل کنند و در سنین بزرگسالی نیز قادر به صحبت در جمع نخواهند بود.

پس در اولین گام برای آموزش فن بیان به کودکان می­توان اقدام به رفع خجالت و کم رویی کرد. در ادامه چند راهکار برای این منظور ارائه می­‌کنیم.

آموزش فن بیان به کودکان

قدرت نه گفتن و اظهار نظر

یکی از شیوه‌­هایی که می­توان به کمک آن موجب رفع کمک رویی و خجالت کودکان شد؛ اظهار نظر و ایجاد قدرت نه گفتن در فرزندانمان است. اگر کودکان در سنین کم، نتوانند عقاید و نظرات خود را به راحتی بیان کنند؛ در آینده نیز نمی­توانند در جمع­های فامیلی، دوستانه و یا کاری از حق خود دفاع نمایید. پس با تشویق و ایجاد فضایی مناسب برای بیان اعتقادات کودکانمان آنها را به سوی صحبت در جمع­ها و قدرت نه گفتن سوق دهیم. این کار موجب افزایش اعتماد به نفس در آنها نیز می­شود.

تشویق به حضور در اجتماع

برای آموزش فن بیان به کودکان و رفع خجالت آنها، می­توان شرایطی را فراهم نماییم تا آنها در جامعه و فعالیت­های مناسب با سن خودشان، حضور پیدا نمایند تا کم رویی و خجالتشان از بین برود.

مسئولیت پذیری

روشی دیگر برای افزایش اعتماد به نفس و از بین بردن کم رویی کودکان، سپردن مسئولیت­های مناسب با سن و شرایط آنها است. به طور مثال، می­توانید از کودک خود بخواهید بعد از بازی کردن، خودش وسایل بازی را جمع کند و سپس از جانب شما مورد تشویق قرار گیرد. این موضوع باعث می­­شود که کودک شما، خودش را باور کند و بپذیرد که او نیز توانایی انجام امور را دارد. این کار موجب افزایش اعتماد به نفس در فرزندان می­شود و موجب از بین رفتن خجالت نیز می­گردد.

آموزش فن بیان به کودکان

کتاب خوانی

از دیگر روش های آموزش فن بیان به کودکان، ترغیب آنها به کتاب خوانی است. زیرا با مطالعه کتاب، دایره لغات آنها افزایش یافته و در جمع­ها به راحتی می­توانند صحبت کنند.

زبان بدن

برای آموزش فن بیان به کودکان، باید زبان بدن را به آنها آموزش دهید. زبان بدن باعث می­­شود بتوانند با افراد راحت­تر ارتباط بگیریند و از بروز خیلی از مشکلات در بزرگی نیز جلوگیری می­کند. به عنوان مثال، افرادی که در هنگام صحبت کردن تکان می­خورند یا اصطلاحاً حالت تهاجمی و دعوا دارند اما در حالی که خودشان این موضوع را رد می­کنند از نشانه­های آن است که زبان بدن را آموزش ندیده و نمی­توانند برخورد درستی را از خود نشان دهند.

توجه به کودکان

از دیگر عواملی که موجب می­شود کودکان شما اعتماد به نفس بگیرند این است که به آنها توجه کنید. به عنوان مثال وقتی می­خواهید خریدی انجام دهید؛ نظر او را بپرسید. این موضوع باور و اعتماد به نفس را در آنها افزایش می­دهد.

آموزش فن بیان به کودکان

ایراد نگیرید

بعضی از افراد به طور مداوم در حال ایرادگیری از کودکان هستند. به طور مثال ایرادهای کلامی و یا رفتاری از آنها می­گیرند. در حالی که این روش موجب می­شود؛ آنها باور خود را از دست داده و اینگونه بپندارند که نمی­توانند صحبت کنند و یا رفتار مناسب ندارند. این موضوع به مرور زمان موجب گوشه­گیری و عدم توانایی در ایجاد ارتباط با دیگران می­شود.

قطع وابستگی کودک

استقلال و عدم وابستگی موجب قدرتمند شدن و افزایش اعتماد به نفس می­شود. پس وابستگی کودک را قطع کرده و به او اجازه استقلال دهید.

جمع بندی

عوامل زیادی برای آموزش فن بیان به کودکان وجود دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره کردیم. امیدواریم بتوانید با اجرا آنها، کودکانی قدرتمند و توانا تربیت کنید.

اکر نیاز به آموزش در حوره فن بیان داشتید؛ می‌­توانید از سایت فرشته ایران نژاد، فایل­‌های آموزشی در این حوزه را تهیه نمایید.