آموزش فن بیان در خواستگاری

خواستگاری قدم نخست برای شناخت و ایجاد یک رابطه همیشگی و مهم برای افراد است. به همین دلیل، با آموزش فن بیان در خواستگاری می­توان باعث بهبود رفتارتان در این جلسه سرنوشت ­ساز شوید.

آداب خواستگاری

آداب خواستگاری با توجه به سنن و فرهنگ هر شهر در ایران متفاوت است. اما به طور کلی معمولا در جلسه اول فقط خانم­های خانواده پسر به خانه دختر می­آیند و دختر را می­بینند. سپس در جلسه بعدی، پسر نیز همراه با پدر و مادرش به جلسه خواستگاری می­آید که در صورت تمایل اولیه از سوی دو طرف، دختر و پسر گفتگوی اولیه را با هم انجام می­دهند و بر اساس اینکه چه مقدار برای شناخت یکدیگر زمان لازم دارند؛ تعداد جلسات خواستگاری تعیین می­شود.

از دیگر مواردی که در خواستگاری باید رعایت کرد؛ نوع پذیرایی است. معمولا خانواده دختر با شیرینی، میوه و چایی پذیرایی می­کنند؛ همچنین خانواده پسر نیز گل و یا شیرینی همراه خود در هنگام خواستگاری می­آوردند.

رفتار داماد در خواستگاری

برای جلسه خواستگاری در ابتدا باید خانواده داماد تماس گرفته و درخواست تعیین روزی مشخص را از خانواده دختر داشته باشند. سپس بعد از تهیه گل و شیرینی، راس ساعت تعیین شده به خانه دختر می­آیند. معمولاً خانواده پسرآغاز کننده صحبت هستند. یا به اصلاح دیگر، مجلس را گرم می­کنند. ابتدا از موضوعات متفرقه صحبت کرده و بعد از کمی کفگفت و گو، وارد موضوعات اصلی مانند معرفی و شرایط زندگی پسر و… می­شوند.

و در نهایت نیز خانواده پسر اگر تمایل داشت برای جلسه بعدی نیز زمان تعیین می­کند یا خانواده دختر را به منزلشان دعوت می­نمایند.

رفتار عروس در خواستگاری

برای آموزش فن بیان در خواستگاری، در این بخش به رفتار عروس در جلسه خواستگاری می­پردازیم.

مهم­ترین اصل برای دختران در جلسه خواستگاری، داشتن اعتماد به نفس است. همیشه فردی که لبخند بر لب داشته و اعتماد به نفس بالایی دارد؛ محبوب است پس دختران نیز در جلسه خواستگاری باید این دو ویژگی را در خود ایجاد کنند. همچنین از دیگر ویژگی­هایی که باید دختران در جلسه خواستگاری داشته باشند؛ تماس چشمی و حضور در لحظه است. به این معنی که حواسشان معطوف به صحبت­های افراد باشد و به طور کلی شاد و سرزنده برخورد کنند.

صحبت های والدین در خواستگاری

در جسله خواستگاری، والدین نیز صحبت­هایی را انجام می­دهند و برای شناخت بهتر باید مواردی را از یکدیگر بپرسند. موضوعاتی مانند:

  • اعتقادات مذهبی خانواده ها
  • میزان آمادگی فرزندان برای تشکیل خانواده
  • شرایط مالی پسر
  • شرایط تحصیلی و برنامه­های آینده­ای که برای تحصیل دارند

و….

فن بیان در خواستگاری

بعد از رعایت رسم و رسومات، موضوع مهمی که باید به آن دقت کرد فن بیان در خواستگاری است. باید در مراسم خواستگاری از تمامی مواردی که برای تشکیل زندگی برایتان مهم است لیست تهیه کنید. در هنگام صحبت، خود را باور داشته و با اعتماد به نفس رفتار نمایید. به یاد داشته باشید در حال صحبت در مورد آیندتان هستید. پس صادق بوده و تمام خواسته­های خود را صراحتاً بیان نمایید. به هیچ عنوان در جلسه خواستگاری خجالت نکشید و اجازه ندهید استرس و اضطراب بر شما غالب شود.

از دیگر موضوعات مهم برای یادگیری فن بیان در خواستگاری، یادگیری زبان بدن است. شما با زبان بدن خود می­توانید با فرد مقابل ارتباط برقرار کرده و پیام خود را برسانید. پس بسیار نحوه استفاده از زبان بدنتان اهمیت بالایی دارد. اگر در این زمینه احساس ضعف می­کنید؛ قبل از هر اقدامی، ابتدا به آموزش زبان بدن بپردازید.

و در نهایت دقت کنید که در جلسه خواستگاری، خیلی جدی و خشک نباشید اما در شوخی و خنده نیز اعتدال را رعایت کنید.

جمع بندی

در این مقاله به برخی از سُنن و رفتارهای رایج در جلسات خواستگاری پرداختیم. مجدداً یاداور می­­شویم که هر شهر آداب مخصوص به خود را دارد و نمی­توان قانون کلی برای این موضوع بیان کرد. آموزش فن بیان در خواستگاری اصول ساده و راحتی دارد که با انجام آنها می­توانید درصد موفقیت خود را در این جلسه سرنوشت ساز افزایش دهید.